Polska - Mołdawia 1:1

Niedziela, 15 Październik 2023

Polscy piłkarze znowu zawalili. Co prawda oddali 20 strzałów, w tym pięć celnych. Mołdawia w tzw. światło bramki trafiła raz, za to do siatki. Słaby rywal w dwóch meczach zdobył na Polakach cztery punkty. Teraz nawet wygrana z Czechami może nie dać drugiego miejsca w grupie. Wygląda na to, że Polacy o awans do mistrzostw Europy w Niemczech będą musieli walczyć w barażach. I uwaga dodatkowa - Mołdawia jest 159. w rankingu FIFA.

Czesi grali wcześniej i cudem - po karnym - pokonali u siebie Wyspy Owcze i zdawało się, że Polacy są coraz bliżej finałów. W niedzielę wygrywamy z Mołdawią, a potem zagramy z Czechami o drugą lokatę w grupie. Nikt nie brał pod uwagę mołdawian. Polacy w pierwszej połowie spotkania w Kiszyniowie byli tak wyraźnie lepsi, że ostateczną porażkę 2:3 wszyscy traktowali jako kompletny przypadek. Tymczasem nasi na PGE Narodowym, tak jak w czwartek przeciwko Wyspom Owczym bez Roberta Lewandowskiego, kompletnie sobie nie radzili.
Pomimo optycznej przewagi, w 25. minucie był rzut rożny dla gości i Sergiu Nicolaescu po raz trzeci w sumie, w dwóch meczach „skaleczył” Polaków. Dopiero wtedy nasi zaczęli tworzyć okazje. Dwie zmarnował Karol Świderski, dwie też Paweł Wszołek. I dwie, za to w jednej akcji, Arkadiusz Milik. Najpierw uderzył głową i piłka trafiła w nogę bramkarza, po dobitce zaś wprost w jego ręce.
Po przerwie i zmianie Patryka Dziczka na Bartosza Slisza nasi rzucili się do ataku. Już w 52. min. i wrzutce Piotra Zielińskiego, po trąceniu piłki przez mołdawskiego obrońcę, doszła ona do Świderskiego. Polski napastnik zmylił rywali, kopnął z lewej. I choć zdawało się, że ześlizgnęła mu się z nogi trafiła tam, dokąd miała trafić. W lewy dolny róg bramki.
Gospodarze atakowali praktycznie przez całą drugą połowę. W bramkarza trafił Jakub Kamiński, w doskonałej sytuacji obok głową Adam Buksa. Wszedł na boisko Kamil Grosicki, a jednak się nie udało. Jakby nie patrzeć, Michał Probierz nie wykonał zadania.

POLSKA - MOŁDAWIA 1:1 (0:1): Świderski (52.) - Nicolaescu (25.).
Skład Polaków: Szczęsny - Kędziora (83. Grosicki), Peda, Kiwior - Wszołek (71. Kamiński), Dziczek (46. Slisz), S.Szymański (71. Marchwiński), Zieliński, FrankowskiŻ - Milik (71. Buksa), Świderski.

Czechy - Wyspy Owcze 1:0 (0:0): Soucek (76., karny).